Syn dwóch matek

Syn-dwóch-matek_1000Tytuł: Syn dwóch matek
Autor: Małgorzata Karolina Piekarska, Maciej Piekarski
Wydawnictwo: Trzecia Strona
miejsce wydania:
Warszawa 2016
ISBN:
liczba stron:
250
Seria: Reportaż! Fakty to nie wszystko
Ilość stron: 250
ilustracje:  fotografie z archiwum autorów, fotografie z archiwum Muzeum Zamojskiego.

O książce:

Książka o zagładzie Zamojszczyzny przez pryzmat losów Jana Tchórza, dziś emerytowanego gospodarza we wsi Borowina Starozamojska. Wtedy 2,5-letniego chłopca dwukrotnie wydzieranego od matki – raz biologicznej, drugi raz adopcyjnej.

W 1943 roku Janina i Bronisław Piekarscy, rodzice Macieja Piekarskiego wzięli z sierocińca pozbawione rodziców dziecko o nieznanej tożsamości, uratowane przez warszawskich kolejarzy z tzw. transportu śmierci. Ta decyzja na zawsze splotła ze sobą losy dwóch rodzin.

Autorami są zmarły w 1999 roku Maciej Piekarski i jego córka Małgorzata Karolina Piekarska. To swoisty dwugłos, w którym napisany w latach 70-tych reportaż przeplata się ze współczesną opowieścią, jaką snuje zmarłemu Ojcu córka. Opowiada mu, jak przed laty odebrała historię swojego przybranego Stryja, jak zmieniła ona jej spojrzenie na świat oraz o obecnych losach Jana Tchórza. Książka jest próbą odpowiedzi na pytanie: czy wojna i jej okrucieństwo istnieją tylko dopóki żyje ostatni świadek?

Oto specjalny “film” przygotowany na premierę książki “Syn dwóch matek”, która miała miejsce 26 stycznia 2017 w Domu Spotkań z Historią . Słowo “film” ujęte zostało w cudzysłów, gdyż nie ma tu ruchomych obrazków. Pod nieruchome zdjęcia z 1976 roku podłożone zostały fragmenty oryginalnych dźwięków z wywiadów przeprowadzonych w 1976 roku.