Aktualności

Przekazanie archiwum Macieja Piekarskiego do AAN w mediach

Rozmowa z Małgorzatą Karoliną Piekarską na temat przekazania archiwów fotograficznych Ojca – muzealnika i varsavianisty Macieja Piekarskiego do Archiwum Akt Nowych.
https://www.polskieradio.pl/399/7980/Artykul/3443008,archiwa-fotograficzne-muzealnika-i-varsavianisty-macieja-piekarskiego-w-archiwum-akt-nowych

Archiwalia varsavianisty Macieja Piekarskiego przekazano do Archiwum Akt Nowych
https://dzieje.pl/dziedzictwo-kulturowe/archiwalia-varsavianisty-macieja-piekarskiego-przekazano-do-archiwum-akt

Archiwalia varsavianisty Macieja Piekarskiego przekazano do Archiwum Akt Nowych https://epochtimes.pl/archiwalia-varsavianisty-macieja-piekarskiego-przekazano-do-archiwum-akt-nowych

Przekazanie archiwaliów Macieja Pawła Piekarskiego
https://www.aan.gov.pl/a,1210,przekazanie-archiwaliow-macieja-pawla-piekarskiego

Fotografie Macieja Piekarskiego w AAN
https://www.rdc.pl/podcast/sekrety-mazowsza_XNJ75FKcN28qHJSW6US5?episode=DLmG75HseEZVou31uXsn

Przekazanie archiwum fotograficznego Macieja Piekarskiego do ARchiwum Akt Nowych

Archiwum Akt Nowych zaprasza na uroczyste przekazanie archiwum fotograficznego Macieja Piekarskiego do Archiwów Państwowych. Uroczystość będzie miała miejsce 21 października 2024 r o g. 12:00 w Archiwum Akt Nowych przy ul. Hankiewicza 1 w Warszawie.

Szczególnie zapraszamy wszystkich, którzy znali autora, ze szczególnym uwzględnieniem jego uczniów rozproszonych po Polsce i świecie.

Kilka fotografii z obszernego archiwum można obejrzeć tutaj…
https://warszawa.naszemiasto.pl/starowka…/ar/c1-7392572

Wśród zdjęć: Warszawa, ale też Krasnystaw lat 50., który fotografował, gdyż to miasto kanalizował jego ojciec – Bronisław Piekarski (1901-1960).

Spotkanie na Mokotowie

W najbliższy wtorek na Mokotowie odbędzie się spotkanie autorskie z Małgorzatą Karoliną Piekarską pod hasłem „Mokotów w życiu i książkach Małgorzaty Karoliny Piekarskiej i Macieja Piekarskiego”.

 15 listopada 2022
 godz. 17:30
 Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 125 (ul. Czerniakowska 38a)

Obowiązują zapisy w Ośrodku Edukacji Kulturalnej „Sadyba” pod numerami  22 642 59 08 i 608 554 398.

Chcieliśmy być wolni

Autorpraca zbiorowa
WydawnictwoW.A.B. / GW Foksal
Rok wydania2022
Oprawatwarda
Liczba stron528
Format19.0 x 23.5 cm
Numer ISBN978-83-280-9145-0
Data premiery2022.07.11

Gdzie znajdowała się najważniejsza w powstańczej Warszawie barykada? Dlaczego przed „krową” nie należało chować się w bramie? Kiedy Powstanie Warszawskie objęło Puszczę Kampinoską? Dlaczego na powstańczym Murze Pamięci można odnaleźć nazwiska lotników amerykańskich, brytyjskich i kanadyjskich? Na te i inne pytania odpowiadają nasi historycy w książce „Chcieliśmy być wolni. Powstanie Warszawskie 1944” – przekrojowej publikacji o jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. To książka zarówno dla miłośników historii Powstania, jak i dla osób, które dopiero chciałyby dowiedzieć się, co dokładnie wydarzyło się w Warszawie latem 1944 roku.

„Chcieliśmy być wolni i wolność sobie zawdzięczać” – słowa te wypowiedział wicepremier polskiego rządu Jan Stanisław Jankowski 1 września 1944 roku, a więc dokładnie w piątą rocznicę wybuchu II wojny światowej. Padły one w sercu Warszawy, o którą od miesiąca walczyli Powstańcy. To właśnie te słowa umieszczono przy wejściu na ekspozycję główną Muzeum Powstania Warszawskiego. Są mottem, które towarzyszy zwiedzającym podczas podróży przez historię 63 dni walk. Słowa Jana Stanisława Jankowskiego zostały także tytułem najnowszej książki wydanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego.

Choć publikacji poświęconych wydarzeniom z sierpnia i września 1944 roku nie brakuje, wiele z nich to specjalistyczne opracowania, przeznaczone głównie dla znawców tematu. Z kolei książki popularnonaukowe zazwyczaj nie obejmują całości zagadnień i brak im nowoczesnej, atrakcyjnej formy.

Pomysł, aby opowiedzieć historię Powstania Warszawskiego, miał kilka źródeł. Część zespołu autorskiego miała okazję uczestniczyć w tworzeniu Muzeum Powstania Warszawskiego i pracować nad jego ekspozycją. Wszyscy zaś przygotowywali dla Muzeum wystawy czasowe i materiały uzupełniające wystawę główną. Nie bez znaczenia były też bezpośrednie kontakty ze zwiedzającymi oraz – przede wszystkim – z Powstańcami. Uświadomiły one konieczność przygotowania opracowania, które odwiedzający Muzeum zabiorą do domu. Czegoś więcej niż zwykły katalog eksponatów lub kartki kalendarza z 1944 roku, które można zbierać na ekspozycji. Celem było zaproponowanie odbiorcom – także tym, których drogi jeszcze nie zawiodły do Muzeum – popularnonaukowego kompendium wiedzy o Powstaniu. Może właśnie ta książka zainspiruje ich do wizyty w Muzeum Powstania Warszawskiego?

Opowieść o jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski przygotowała grupa historyków pracujących w Muzeum Powstania Warszawskiego. Książka stanowi summę ich wiedzy fachowej oraz muzealnego doświadczenia, a także setek godzin spędzonych wśród Powstańców. Dzięki temu powstała publikacja, która pokazuje 63 dni walki z Niemcami na kilku poziomach. Oprócz głównej narracji czytelnicy znajdą tu „piguły” tematyczne, syntetycznie opisujące najistotniejsze problemy i prezentujące biogramy bohaterów wydarzeń. Całość dopełniają fotografie, dokumenty, cytaty i mapy.

Materiał został podzielony na siedem rozdziałów: sześć pierwszych opowiada o tym, jak do Powstania doszło, mówi o przebiegu walk, o Warszawie popowstańczej oraz o późniejszych latach. Ostatni rozdział jest zbiorem krótkich relacji uczestników Powstania.

Przystępny język, atrakcyjna szata graficzna, nieznane wcześniej materiały i fakty – to wszystko wyróżnia książkę na tle innych opracowań dotyczących historii powstańczej Warszawy.

Za przygotowanie publikacji (teksty i wybór zdjęć) odpowiedzialny był sześcioosobowy zespół: Rafał Brodacki, dr Paweł Brudek, Michał Tomasz Wójciuk (wieloletni pracownicy Muzeum Powstania Warszawskiego i autorzy publikacji dotyczących Powstania), Katarzyna Utracka (pracownik MPW, współtwórczyni wystawy głównej Muzeum i autorka licznych opracowań dotyczących Powstania), dr Paweł Ukielski (zastępca dyrektora MPW ds. merytorycznych, współtwórca wystawy głównej Muzeum, autor publikacji dotyczących historii najnowszej), dr hab. Andrzej Zawistowski (prof. SGH, autor kilkuset publikacji naukowych i popularnonaukowych, pracownik Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego).

W ostatnim rozdziale wykorzystano fragment wspomnień Macieja Piekarskiego z książki Tak zapamiętałem.

Źródło: Muzeum Powstania Warszawskiego

Zakup książki: https://sklep.1944.pl/pl/p/Chcielismy-byc-wolni/472

Premiera w Domu Spotkań z Historią

Wydawnictwo Trzecia Strona zaprasza w czwartek 26 stycznia 2017 r. o g. 18:30 do Domu Spotkań z Historią (Warszawa, ul. Karowa 20) na uroczystą premierę książki pt. „Syn dwóch matek”.
W spotkaniu weźmie udział współautorka książki Małgorzata Karolina Piekarska, poprowadzi je dziennikarka Dobromiła Skalska, a fragmenty przeczytają aktorzy: Barbara Dziekan i Zacharjasz Muszyński.

Całość spotkania uświetni film oraz pokaz zdjęć z domowego archiwum rodzinnego, które pozwolą zajrzeć za karty książki i zobaczyć bohaterów powieści.

Każda rodzina to historia. Książka SYN DWÓCH MATEK to historia o zagładzie Zamojszczyzny pokazanej przez pryzmat losów Jana Tchórza, dziś gospodarza we wsi Borowina Starozamojska, wtedy dwuipółletniego chłopca dwukrotnie wydzieranego od matki: raz – biologicznej, drugi raz – adopcyjnej. To także historia o osobistym przeżywaniu tego dramatu przez współautorkę, która jako dziewięcioletnia dziewczynka odkrywa tą rodzinną historię.

Rodzina to nie tylko więzy krwi. To ludzie w naszym życiu, z którymi łączy nas los.
„Wszystko zaczęło się od tekstu mojego zmarłego w 1999 roku ojca. Reportaż „Wojenne losy rodziny Tchórzów” napisał w 1978 roku. Miał do tego tekstu i tej historii niezwykle emocjonalny stosunek. Nic dziwnego. To jego rodzice, a moi dziadkowie w 1943 roku wzięli z sierocińca dziecko, które pochodziło ze słynnego, jadącego podobno do Oświęcimia transportu śmierci. Nikt nie znał jego imienia ani pochodzenia. Po Sadybie, gdzie mieszkali dziadkowie, krążyły zresztą plotki, że to Żyd, bo czarny i z czarnymi oczkami. A przecież za przechowywanie Żyda w okupowanej Polsce groziła kara śmierci. Jan Tchórz to po prostu mój stryj.” – Małgorzata Karolina Piekarska

syn-dwoch-matekTytuł: Syn dwóch matek
Seria: Reportaż! Fakty to nie wszystko
Autorzy: Małgorzata Karolina Piekarska, Maciej Piekarski
Wydawnictwo: Trzecia Strona
Ilość stron: 250
Numer wydania: I
Data premiery: 2016-10-27
Rok wydania: 2016
ISBN: 978-83-64526-38-1
ilustracje:  archiwa rodzinne Małgorzaty Karoliny Piekarskiej i Jana Tchórza, archiwum Muzeum Zamojskiego, archiwum Przedszkola Samorządowego im. Wandy Cebrykow w Zwierzyńcu

O książce:

Książka o zagładzie Zamojszczyzny pokazana przez pryzmat losów Jana Tchórza, dziś emerytowanego gospodarza we wsi Borowina Starozamojska. Wtedy 2,5-letniego chłopca dwukrotnie wydzieranego od matki – raz biologicznej, drugi raz adopcyjnej.

W 1943 roku Janina i Bronisław Piekarscy, rodzice Macieja Piekarskiego wzięli z sierocińca pozbawione rodziców dziecko o nieznanej tożsamości, uratowane przez warszawskich kolejarzy z tzw. transportu śmierci. Ta decyzja na zawsze splotła ze sobą losy dwóch rodzin.

Autorami są zmarły w 1999 roku Maciej Piekarski i jego córka Małgorzata Karolina Piekarska. To swoisty dwugłos, w którym napisany w latach 70-tych reportaż przeplata się ze współczesną opowieścią, jaką snuje zmarłemu Ojcu córka. Opowiada mu, jak przed laty odebrała historię swojego przybranego Stryja, jak zmieniła ona jej spojrzenie na świat oraz o obecnych losach Jana Tchórza. Książka jest próbą odpowiedzi na pytanie: czy wojna i jej okrucieństwo istnieją tylko dopóki żyje ostatni świadek?